Czy z automatyzacji procesów może skorzystać każda firma?

Published:18.06.2021

Ogromne ilości danych, skomplikowane procesy wymagające pracy na wielu aplikacjach jednocześnie – takie działania kojarzą się z pracą potężnych korporacji. Może dlatego nadal można spotkać się z przekonaniem, że automatyzacja procesów finansowych, księgowych i różnorodnych procesów biznesowych w firmie to raczej domena dużych przedsiębiorstw. Jak ta kwestia prezentuje się w praktyce?

Automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych – czy to ma sens w małej firmie?

Specjaliści podkreślają, że takie działania, jeśli są dobrze dopasowane do warunków panujących w konkretnym przedsiębiorstwie, mogą opłacić się firmom, niezależnie od branży i od wielkości. Każda działalność skorzysta bowiem na:

  • wyeliminowaniu barier między poszczególnymi działami,
  • zaoszczędzeniu czasu, który do tej pory trzeba było przeznaczać na czynności powtarzalne, monotonne i nierealizujące w stu procentach potencjału zatrudnionych osób,
  • ograniczeniu liczby błędów, co przekłada się i na lepsze kontakty z klientami, i na lepsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

To tylko część zalet automatyzacji procesów biznesowych przy użyciu narzędzi RPA. Te kilka punktów udowadniają jednak, że problemy, z którymi rozprawia się automatyzacja, w pewnym stopniu dotyczą każdej firmy. We wszystkich miejscach jest bowiem pole do poprawy. Zaawansowane narzędzia, pozwalające na automatyzację, to szansa na wyeliminowanie problemów hamujących rozwój przedsiębiorstwa.

Automatyzacja procesów firmach – jak dobrze ją zaplanować?

Każdorazowo należy dokładnie zastanowić się na tym, gdzie leży problem i co decyduje o tym, że pojawiają się opóźnienia i błędy. Dogłębna analiza sytuacji przedsiębiorstwa (włącznie z jej potrzebami i palącymi trudnościami), pozwala dobrać najlepsze rozwiązania z dziedziny automatyzacji procesów w firmach. Takie indywidualne traktowanie każdego przypadku i duża elastyczność usługodawców zajmujących się dostarczaniem rozwiązań służących do automatyzacji ręcznych procesów, to kolejny dowód na to, że z tej opcji może skorzystać każdy podmiot.

 

wróć