Jak dobierać procesy które mogą zostać zautomatyzowane w firmie

You are currently viewing Jak dobierać procesy które mogą zostać zautomatyzowane w firmie
  • Post published:2021-06-21

W większości przedsiębiorstw można wyróżnić czynności, które są znacznie ułatwione i przyspieszone dzięki użyciu komputerów. Robotyzacja to pójście krok dalej, a jej wdrożenie może sprawić, że efektywność procesów biznesowych wzniesie się na nowy poziom.

Od czego zacząć, jeśli rozważamy robotyzację procesów biznesowych?

Wdrożenie robotyzacji procesów w firmie powinno być poprzedzone gruntowną analizą. Wyróżnić należy działania, w których używa się głównie aplikacji i oprogramowań. Przykładem takich systemów może być system CRM lub ERP. W tego typu obszarach zastosowanie oprogramowania robotyzacji procesów biznesowych będzie korzystne.

Na czym polegają w praktyce działania, które może z powodzeniem wykonać robot? Przeważnie są to żmudne działania na danych, charakteryzujących się powtarzalnością. Zanim zaczęto stosować warianty oprogramowania klasy RPA, takie monotonne prace wykonywane były przez człowieka.

Oprogramowanie do robotyzacji procesów w firmie – co jeszcze musimy wiedzieć?

Robotyzacja wdrożona w profesjonalny sposób pozwala zdjąć z barków zatrudnionych osób ciężar problematycznych, powtarzalnych działań. Żeby tak jednak było, należy nie tylko dobrze rozpoznać, które procesy możemy zrobotyzować. Oprócz tego konieczne jest:

  • upewnienie się, czy rzeczywiście dana czynność będzie lepiej realizowana bez udziału człowieka;
  • określenie kroków, które mogłyby dodatkowo zmaksymalizować zyski z wykorzystania oprogramowania klasy RPA;
  • znalezienie narzędzia, które można dostosować konkretnie do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Wykorzystanie RPA w biznesie przynosi wiele korzyści. Robot jest nieomylny i na tym polu swoją skutecznością znacznie przewyższa możliwości pracowników/pracowniczek. Nie będziemy jednak cieszyć się maksymalnymi korzyściami z robotyzacji, jeśli wcześniej nie przeanalizujemy szans i zagrożeń w danym przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy z Internetica