Robotyzacja procesów w Ochronie Zdrowia
Ochrona zdrowia to obszar z dużym potencjałem w kontekście wykorzystania cyfrowych pracowników, szczególnie w sytuacji braków kadrowych i zwiększonych obowiązków. Dzięki wykorzystaniu technologii RPA podmiot medyczny jest w stanie efektywniej zarządzać personelem, dzięki czemu pracownicy mogą zaoszczędzony czas wykorzystać na kontakt z pacjentem, bądź na inne czynności wymagające wiedzy eksperckiej. Co ważne, wdrożenie rozwiązań klasy RPA nie wymaga modyfikacji istniejących systemów informatycznych, czy też istotnych zmian w procesach. Roboty programowe działają na tym samym poziomie interfejsu użytkownika co człowiek. Dodatkowo, budowanie scenariuszy dla robotów w Wizlink® odbywa się w intuicyjnie i nie wymaga wiedzy programistycznej, co znacząco skraca czas oraz koszty wdrożenia.
Wykorzystaj robota w obszarze prac administracyjnych
Poznaj korzyści z zatrudniania cyfrowych pracowników
Robotyzacja procesów w Ochronie zdrowia
Podsumowanie ankiety
Ankieta została przeprowadzona na przełomie października i listopada 2022 roku wśród dyrektorów szpitali zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali. Celem ankiety było zebranie informacji o adopcji technologii RPA (Robotic Process Automation) w szpitalach oraz zebranie informacji o potencjale na jej wykorzystanie.
Sektor prywatny od kilku lat czerpie korzyści z zatrudniania cyfrowych pracowników. Sektor publiczny, wliczając ochronę zdrowia, zaczyna się dopiero tym interesować. Chodzi tu głównie o procesy administracyjne, jak np. praca z dokumentami, przekazywanie danych pomiędzy systemami, zarówno obecnymi w podmiocie medycznym, jak również systemami centralnymi – w tym rejestrami państwowymi (NFZ). Mogą być to także procesy rutynowe, takie jak obsługa wypełnionych formularzy, komunikacja z pacjentem, tworzenie raportów, bądź nadzorowanie dystrybucji leków na oddziałach. Całość jako uzupełnienie już działających w organizacji procesów oraz aplikacji klasy HIS, POZ, HR, diagnostyka itp.