Koniec wsparcia IE 11 przez Microsoft i jak to wpłynie na roboty RPA

You are currently viewing Koniec wsparcia IE 11 przez Microsoft i jak to wpłynie na roboty RPA
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/internet-explorer-kraw%c4%99d%c5%ba-2815927/
  • Post published:2022-02-23

Internet Explorer, opracowany przez amerykańską firmę Microsoft, był najpopularniejszą przeglądarką internetową w 2003 roku, kiedy to osiągnął około 95% udziału rynkowego[1]. IE stopniowo tracił pozycję lidera, w 2010 roku popularność tej przeglądarki spadła na rzecz przeglądarek innych producentów poniżej 60% udziału rynkowego, a w 2012 roku spadła poniżej 35% już na początku roku[2].

W Polsce IE był wśród pięciu najpopularniejszych przeglądarek do 2017 roku, kiedy to jego udział w rynku spadł poniżej 2%. Obecnie użycie to jest już poniżej 1%[3].

Internet Explorer 11 był ostatnim wydaniem tej przeglądarki. 17 marca 2015 Microsoft ogłosił, że domyślną przeglądarką internetową w Windows 10 będzie Microsoft Edge, a Internet Explorer nie będzie dalej rozwijany.

Teraz nadchodzi koniec przeglądarki Internet Explorer 11. Microsoft ogłosił, że wsparcie dla niej zostanie zakończone 15 czerwca bieżącego roku. Na koniec cyklu życia produktu Microsoft wprowadza aktualizacje, np. powodujące automatyczne przełączanie z Internet Explorer do przeglądarki Edge. Nasze testy wskazują, że aktualizacje te nie na wszystkich komputerach dają takie same efekty. Taki stan utrudnia pracę na Internet Explorer ludziom, a robotom praktycznie uniemożliwia działanie.

Po 15 czerwca 2022 roku żadna wersja Internet Explorer nie będzie wspierana, wobec czego Microsoft rekomenduje migrację do przeglądarki Edge.

Wizlink® podchodzi do tego bardziej elastycznie i rekomenduje bezzwłoczną migrację do jednej z przeglądarek w jej trybie natywnym:

  • Google Chrome,
  • MS Edge,
  • Opera,
  • FireFox.

Przypominamy, że sposób obsługi przeglądarek internetowych w Wizlink® pozwala na pracę scenariusza utworzonego w jednej przeglądarce także na innej przeglądarce bez dokonywania w nim zmian. Oczywiście – pod warunkiem, że dana aplikacja pracuje w niej prawidłowo.

Po zainstalowaniu ostatnich aktualizacji do Microsoft Internet Explorer nie jesteśmy w stanie zapewnić stabilnej pracy robota z tą przeglądarką. Możliwość używania Huntera w MS IE zostanie wyłączona w najbliższym wydaniu Wizlink®.


[1] https://www.bbc.com/news/10095730

[2] https://gs.statcounter.com/browser-market-share/all/worldwide/2012

[3] https://gs.statcounter.com/