Praktyczne wykorzystanie robotów RPA w Ochronie Zdrowia

You are currently viewing Praktyczne wykorzystanie robotów RPA w Ochronie Zdrowia
  • Post published:2024-06-27

17 czerwca 2024r. w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie odbyło się seminarium poświęcone wykorzystaniu technologii RPA (Robotic Process Automation) w sektorze Ochrony Zdrowia.

Gospodarz wydarzenia, czyli Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (WMCCP), jako pierwszy szpital w Polsce na tak dużą skalę zaczął wykorzystywać roboty programowe w codziennym funkcjonowaniu placówki.

Jesteśmy pierwszym szpitalem w Polsce, który do tematu podszedł tak kompleksowo. Będziemy pokazywać swoje doświadczenia i to, co udało Nam się przez ten rok czasu osiągnąć.” – WIOLETTA ŚLĄSKA ZYŚK, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie

Cieszę się, że te wyzwania podejmuje dyrekcja naszych szpitali wojewódzkich i specjalistycznych.” – SYLWIA JASKULSKA, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Seminarium adresowane było do kierownictwa oraz pracowników szpitali, zarówno z pionu administracyjnego, jak i medycznego. Głównym celem było dotarcie do osób poszukujących nowoczesnych i łatwych do zastosowania rozwiązań, które usprawnią pracę placówek zdrowotnych.

Wykorzystanie robotów pozwala mi więcej czasu spędzić z pacjentem (…) mam w tej chwili lepszy komfort, mam więcej czasu na rozmowę z pacjentem, na taki kontakt psychiczny, który jest bardzo, bardzo ważny w naszych relacjach” – DR N. MED. MAGDALENA ZAKRZEWSKA, koordynator Oddziału Alergiczno-Pulmonologicznego WMCCP w Olsztynie

Obecnie w WMCCP zostało zrobotyzowanych ponad 30 różnych procesów, kolejne czekają na testy i uruchomienie dla personelu. Wdrożenie zostało zrealizowane w oparciu o narzędzie Wizlink®


Wizlink® to polskie narzędzie klasy RPA pomagające automatyzować rutynowe czynności, takie jak wprowadzanie lub kopiowanie danych pomiędzy aplikacjami, wypełnianie formularzy lub praca z dokumentami.
Używanie narzędzia nie wymaga żadnych zmian w aplikacjach, które robotyzuje. Użytkownik, który tworzy scenariusz dla robota, nie ingeruje w kod aplikacji, strukturę jej danych bądź logikę biznesową. Wizlink® komunikuje się z aplikacjami poprzez wyświetlane obiekty, ale może również korzystać z baz danych, arkuszy kalkulacyjnych Excel, usług internetowych, terminali tekstowych lub innych. Wszystko w ramach jednego scenariusza. Wizlink® został tak zaprojektowany, aby poprzez  intuicyjny interfejs drag-and-drop skomplikowane technologie były niewidoczne dla użytkownika tworzącego robota. Dzięki temu, że nie trzeba posiadać wiedzy programistycznej, może być on używany przez  ludzi z biznesu. Jest bardzo łatwy do nauczenia i daje możliwość szybkiego czerpania zysków z robotyzacji.


Pierwsze kilkanaście procesów w szpitalu zostało zrealizowane w ramach praktyk, rękami studentów Instytutu Spraw Publicznych UJ pod kierownictwem dr inż. Janusza Sasaka. Forma praktyk „Student w robotem” była pierwszą tego typu w skali kraju i czas pokazał, że był to wielki sukces.

Więcej o praktykach można znaleźć na stronie PFR:

https://pfrdlamiast.pl/aktualnosci/studenci-zmieniaja-urzedy-nowatorski-program-praktyk-uj.html

(Roboty) wykonują to, co najbardziej denerwuje ludzi – żmudne, powtarzalne czynności, w których popełniamy błędy, w których musimy analizować wielokrotnie te same reguły.” – DR INŻ. JANUSZ SASAK, adiunkt w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoła  Modelowania i Robotycznej Automatyzacji Procesów

Studenci zdobyli cenne doświadczenie jak sprawnie wdrażać roboty programowe z uwzględnieniem segmentu Ochrony Zdrowia, dzięki czemu szpital może działać efektywniej, co jest szczególnie istotne w przypadku braków kadrowych i rosnących kosztów zatrudnienia z jednej strony, a z drugiej strony zwiększeniem obowiązków i zadań do realizacji.

Musimy cały czas mieć kontakt z osobą, której właśnie chcemy pomóc, dla której chcemy stworzyć robota, musimy wiedzieć dokładnie co robi, jak się tym zajmuje, jak wygląda jej praca, po prostu musimy mieć cały czas kontakt z taką osobą  i dopiero wtedy zaprogramować odpowiednio takiego  robota.” – SIMONA BAJOREK, studentka Polityki Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Trenerka Robotów

Bycie Trenerem Robotów to jeden z tych zawodów, które będą zyskiwać na popularności. Na rynku pojawia się co raz więcej narzędzi klasy low-code/no-code, korzystanie z których nie wymaga posiadania umiejętności programistycznych. Kluczowa staje się wiedza biznesowa, wiedza na temat jak dany proces przebiega oraz umiejętność komunikacji z użytkownikami.

(Trener Robotów) potrafi zainspirować, człowiek czuje się doceniony, bo jeżeli ja jestem w stanie przygotować, odciążyć moich kolegów i koleżanki, to mam pewną satysfakcję, wdzięczność, czuje, że to, co robię ma sens. Bycie Trenerem Robotów wydaje się być bardzo obiecujące – celowo użyłem słowa Trener Robotów, żeby podkreślić, że nie trzeba być informatykiem, programistą (…) o wiele ważniejsze jest to, aby wiedzieć jak dane procesy funkcjonują, szczególnie w Ochronie Zdrowia.” – MICHAŁ WAWIÓRKO, prezes First Byte sp. z o.o., Ekspert w zakresie robotyzacji procesów

Seminarium zakończyło się wspólnym wnioskiem o konieczności dalszej współpracy i „zatrudniania” robotów w szpitalach. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie jakości usług medycznych, co przełoży się na lepszą opiekę nad pacjentami.

Jest to tym bardziej realne, że wdrożeniem robotów w WMCCP zainteresowali się przedstawiciele administracji publicznej. Seminarium odbyło się pod patronatem Ministrów Zdrowia i Cyfryzacji oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W spotkaniu reprezentowali te instytucje m.in. dyrektorzy departamentów ministerialnych, wicewojewoda Zbigniew Szczypiński, Wicemarszałkini regionu Sylwia Jaskulska oraz Łukasz Łukaszewski, Dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją wideo przygotowaną przez Telewizję Olsztyn: