Wsparcie inicjatywy AVATAR AV1 – OCZY, USZY I GŁOS chorych dzieci

You are currently viewing Wsparcie inicjatywy AVATAR AV1 – OCZY, USZY I GŁOS chorych dzieci
  • Post published:2021-12-21

Podczas przeglądania strony internetowej Fundacji Mam Serce natrafiliśmy na bardzo ciekawą i bliską nam tematycznie inicjatywę. Jedna ze zbiórek dotyczy urządzenia AVATAR AV1. Jest to urządzenie przypominające wyglądem małego robota. Co jest w nim wyjątkowego? W skrócie, jego funkcjonalność pozwala przewlekle chorym dzieciom oraz młodzieży na uczestniczenie w życiu szkolnym i nie tylko.

Posiada wbudowaną kamerę oraz mikrofon przez co jest w stanie zastąpić oczy, uszy i głos danej osoby. Urządzenie to może być personalizowane przez właściciela – np. poprzez nadanie mu imienia czy elementów garderoby. AVATAR AV1 pozwala na płynną komunikację z innymi – nie tylko poprzez mowę, ale też umożliwia wyrażanie emocji czy samopoczucia za pomocą wyglądu urządzenia. Oczy małego robota odzwierciedlają wybrane emotikony w aplikacji do obsługi go.

Nagranie, na którym można zobaczyć jak działa AVATAR AV1

W ostatnim czasie wiele można znaleźć informacji na temat negatywnych skutków izolacji społecznej, która jest szczególnie trudna dla dzieci oraz młodzieży. Niektóre osoby z powodu długotrwałych chorób nie są w stanie w ogóle uczestniczyć w życiu szkolnym. Z wyników badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą Social Changes na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, wynika że „znacząco osłabiły się relacje pomiędzy rówieśnikami – aż 83 proc. narzeka na brak kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami, a już co czwarty uczeń (26 proc.) ma negatywne relacje z otoczeniem rówieśniczym.” [1] Podobne tendencje da się zauważyć w większości krajów.

W odpowiedzi na ten problem w Norwegii powstała koncepcja stworzenia robota, który miałby służyć jako oczy, uszy oraz głos młodej osoby nie będącej w stanie uczęszczać do szkoły. Szczegółowa koncepcja Avatara AV1 została opracowana przez firmę No Isolation, po wielu miesiącach konsultacji z nauczycielami, rodzicami, dziećmi i lekarzami. Wyszli oni z założenia, że przewlekle chore dziecko powinno być fizycznie reprezentowane w klasie za pośrednictwem łatwego w obsłudze urządzenia, z którym będzie się mogło łączyć z każdego miejsca. Rozwiązanie to funkcjonuje już od 2016 roku i korzystają z niego chore dzieci w Niemczech, Austrii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Luxemburgu, Danii, Finlandii, Rumunii. W niektórych z tych krajów zakup AVATARA jest refundowany.

Według raportu skuteczności [2] ze strony pomysłodawcy dzięki użyciu Robota AV1, 75% uczniów:

  • Zwiększyło swoją frekwencję przez co miało możliwość bieżącego uczestniczenia w zadaniach szkolnych oraz przede wszystkim w kontakcie z rówieśnikami.
  • Poprawiło swoje zdrowie psychiczne, pewność siebie i odczucia dotyczące własnej przyszłości.
  • Zaangażowało się bardziej w naukę.
  • Poprawiło relacje z nauczycielem i kolegami z klasy.

Wcześniej udało się zebrać środki na zakup dwóch AVATARÓW – dla Bruna i Zuzi. Obecnie zbiórka jest prowadzona dla dziesięcioletniego Adriana, który napisał do Fundacji wiadomość:

„Mam na imię Adrian, mam 10 lat i pragnę żyć normalnie! Niestety, już dziś wiem, że kiedyś przestanę chodzić. Jako jedyny w Polsce cierpię na wrodzoną paraplegię spastyczną typu 31, która dzień po dniu odbiera mi władzę w nogach. Często czuję się bardzo samotny i zagubiony. Mimo, że jestem uczniem klasy 4D SP w Inowrocławiu, od 2 lat do niej nie uczęszczam. Operacja kręgosłupa, nauka chodzenia na nowo i leczenie zamknęły mnie w czterech ścianach szpitala i domu. Bardzo tęsknię za moimi kolegami i nauczycielami. Od dnia, kiedy usłyszałem o AVATARZE AV1, o niczym innym nie marzę! Już teraz wyobrażam sobie, jak to będzie wyglądało i z kim będzie siedział w ławce mój przyjaciel AV1 ? Może będzie to Piotrek… Tak było w pierwszej klasie i fajnie to wspominam. Już się nie mogę doczekać!”

Adrian, autor listu do Fundacji

Po zakończonym leczeniu Adrian przekaże urządzenie kolejnemu choremu dziecku.

Fundacja Mam Serce ma w planach nawiązanie współpracy z polskimi placówkami medycznymi w celu zaopatrywania oddziałów dziecięcych onkologicznych i chorób przewlekłych w urządzenia AVATAR AV1 dla ich młodych pacjentów.

Od początku działalności jako firma mocno kibicujemy wykorzystaniu nowych technologii w celu poprawy jakości życia. Dlatego właśnie zachęcamy do wspierania tej ciekawej inicjatywy. Jest w stanie znacząco poprawić komfort życia przewlekle chorych dzieci oraz młodzieży.

Robot, który ułatwia ludziom życie – właśnie ta koncepcja jest nam szczególnie bliska ?

Na zdjęciu Joanna Popielecka z Fundacji Mam Serce, Michał Wawiórko CEO Wizlink oraz Avatar AV1 we własnej osobie

Więcej o informacji o AVATAR AV1 oraz link do zbiórki w artykule źródłowym: https://mam-serce.org/projekt/avatar-av1/

Temat AV1 został również poruszony w programie Dzień Dobry TVN

Artykuł na temat AV1 na portalu Focus.pl

Nagranie w Radiu Złote Przeboje


[1] https://brpd.gov.pl/2021/01/05/najnowsze-badanie-dla-mlodziezy-izolacja-jest-gorsza-niz-nauka-zdalna/

[2] https://www.noisolation.com/research/impact-of-av1-on-children-with-long-term-illness-and-school-absence