Roboty jako naturalne rozszerzenie lean – podsumowanie webinarium

You are currently viewing Roboty jako naturalne rozszerzenie lean – podsumowanie webinarium
 • Post published:2020-12-04

Webinar „Lean Office i Roboty – W drodze do doskonałości.” już za nami. Była to dla nas bardzo ciekawa współpraca, za którą serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom oraz partnerom.

Podczas wydarzenia dostaliśmy porcję bardzo ciekawych pytań. Prelegenci podczas sesji pytań i odpowiedzi starali się odpowiadać na bieżąco na wszystkie z nich. Jak to zwykle bywa, zabrakło czasu żeby odpowiedzieć na każde. Dlatego też zebraliśmy pytania z webinarium oraz opracowaliśmy do nich odpowiedzi, które zamieściliśmy poniżej.

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu lub osoby, które mają chęć zobaczyć je ponownie zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium:

 

PYTANIA Z WEBINARIUM

 1. Czy są jakieś ograniczenia odnośnie robotów wirtualnych, np. na stronie ZUS lub sklepach internetowych?
  Tego typu ograniczenia nie obowiązują przy korzystaniu z większości aplikacji i witryn. Są oczywiście wyjątki gdzie robota musi wspomóc człowiek, a w skrajnych przypadkach nie będzie możliwe użycie robota.
  Co ciekawe, ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził zmiany w regulaminie. Na uwagę zasługuje punkt §3 punkt 14: „W ramach korzystania z Usług, Usługobiorca zobowiązuje się, że nie będzie używał Robotów bądź innych narzędzi lub oprogramowania automatyzujących. W przypadku wykrycia działania Robota bądź innych narzędzi lub oprogramowania automatyzujących, ZUS zastrzega sobie prawo do zablokowania możliwości korzystania przez Usługobiorcę u którego wykryto działanie Robota z Usług bez konieczności informowania go o tym fakcie.”
  Wobec powyższego zwracamy uwagę, aby ostrożnie trenować swoje roboty ?. Regulamin dostępny jest tutaj: www.zus.pl/pue/regulamin i obowiązuje od 21 lipca 2020 r.


 2. Czy jest możliwość wytrenowanie robota, aby w zależności od statusu procesu wysyłał maile pobierając dane z różnych źródeł?
  Jak najbardziej możliwe jest wytrenowanie robota przy podobnym procesie. Należy jednak pamiętać, że działanie robota w dużej mierze zależy od czynników takich jak działanie aplikacji, z których np. są pobierane dane, a także od przebiegu samego procesu.


 3. Jaką ilość/wielkość danych jest w stanie przetworzyć jeden robot w ciągu ośmiu godzin pracy? Czy są jakieś limity wielkości danych?
  Robot na pewno jest w stanie przetworzyć podobne ilości danych jak człowiek w ciągu ośmiu godzin pracy ?. Po ośmiu godzinach człowiek z reguły kończy pracę, natomiast robot może nadal pracować. Co do limitu wielkości danych, to będzie on zależy od przebiegu procesu oraz działania aplikacji, po których robot będzie się poruszał. Samo oprogramowanie Wizlink nie narzuca limitu wielkości danych.


 4. Ile zarabiamy na robotach? Jak to wyliczyć?
  Jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę przy tego typu wyliczeniach. W miarę dokładnie możemy wyliczyć jaki jest koszt pracy, którą wykonują manualnie pracownicy podczas realizacji całego bądź części procesu. Możliwe jest również oszacowanie ile czasu zajmie wytrenowanie robota, który miałby przejąć dany proces lub jego część od pracowników. Należy uwzględnić też koszty licencji na narzędzie do robotyzacji, stanowiska dla robota (komputer, maszyna wirtualna) oraz inne w zależności od procesu (np.: dodatkowa licencja dla robota na używanie danej aplikacji biznesowej jak SAP, MS Dynamics, Comarch Optima).

  Mając oszacowane powyższe dane, można wyliczyć szybkość zwrotu z inwestycji. Należy zaznaczyć, że w porównaniu z typowymi wdrożeniami systemów IT, zwrot z inwestycji w robotyzację jest bardzo szybki i może być osiągnięty nawet w kilka miesięcy lub nawet tygodni.


 5. Jak zrobić swojego pierwszego robota?
  Swojego pierwszego robota można samodzielnie stworzyć na własnym komputerze czy laptopie. Wystarczy zarejestrować się na stronie: robot.wizlink.eu. Po rejestracji można pobrać oprogramowanie Wizlink i zgłosić się po 14dniową próbną licencję. Po otrzymaniu licencji, można już samodzielnie spróbować stworzyć własnego robota. Pomocne przy tworzeniu własnego robota będą materiały szkoleniowe z platformy e-learningowej: learning.wizlink.eu, z których część jest dostępna bezpłatnie. Dodatkowo można wspomóc się również tutorialami na Youtube: youtube.wizlink.eu.


 6. Czy robot może dokonywać przelewów bankowych? Jak robot poradzi sobie z wielostopniowym logowaniem do bankowości, kończące się ostatnim potwierdzeniem z telefonu na zasadzie FaceID?
  W przypadku wielostopniowego procesu można łączyć działanie robota z działaniem człowieka (proces hybrydowy).

  We wspomnianym procesie mogłoby to wyglądać następująco: Człowiek loguje się do systemu bankowego z pomocą kodu sms / tokena / FaceID lub innej formy w zależności od banku. Następnie robot wprowadza dane do zlecenia przelewu. Ostatni etap, czyli potwierdzenie przelewu zatwierdza człowiek. W przypadku takiego procesu nie będzie stuprocentowej robotyzacji. Natomiast dzięki przejęciu części procesu, można wyeliminować błędy przy wprowadzaniu danych do przelewu oraz przyspieszyć realizację. Taki proces sprawdzi się rzecz jasna przy większym wolumenie zleceń.


 7. Jakie wykorzystywane mogą być roboty softwarowe w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego?
  Roboty softwareowe mogą być wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju pracach administracyjnych w systemie. Wyróżnić możemy m.in.: weryfikację danych w zewnętrznych systemach, wsparcie rejestracji pacjentów, pobieranie wyników badań, wsparcie zarządzania lekami – wszystko bez ingerencji w obecne aplikacje.
  Jednym z przykładów wykorzystania jest robot, który pobiera wyniki testów na obecność COVID-19, w jednej z sieci placówek medycznych. Dokładny opis działania tego robota jest dostępny tutaj: wizlink.eu/robot-covid/.


 8. Czy jest jakiś pomysł na wykorzystanie robotów w edukacji?
  Roboty softwarowe są bardzo dobrym narzędziem do poszerzania kompetencji studentów, zwłaszcza w początkowej fazie wchodzenia na rynek pracy. Dlatego też Wizlink współpracuje obecnie z kilkoma uczelniami i w ramach tej współpracy rozwijane są programy edukacyjne dla studentów. Więcej informacji znajduje się na stronie: wizlink.eu/wizlink-roboty-na-uczelniach.


 9. Czy można kontrolować pracę robota (czy pracuje) poprzez stronę internetową bądź aplikację?
  Robota można, w zależności od potrzeb, wytrenować tak aby spełniał wymagania związane z raportowaniem statusów wykonania swoich zadań. Przykładowo robot może tworzyć raport wykonanych kroków (np.: procesowanie dokumentów lub spraw). W takim raporcie mogą być podane kluczowe informacje, na potrzeby np. informacji zarządczej. Może również zawierać informacje o błędnych dokumentach i innych elementach kluczowych pod względem procesu.

  Trwają obecnie prace nad narzędziem Bot Control Center, które będzie służyło do zarządzania pracą robotów, co jest wskazane w przypadku co najmniej kilku robotów. Więcej informacji podamy wkrótce.


 10. Bezpieczeństwo robotów – co możecie na ten temat powiedzieć?
  Oprogramowanie do robotyzacji jest instalowane bezpośrednio w środowisku użytkownika. Robot, tak jak człowiek, potrzebuje stanowiska pracy z Windowsem oraz dostępem do aplikacji i danych biznesowych, na których ma działać.

  Samo bezpieczeństwo jest zależne od tego jak robot zostanie wytrenowany. Obecne narzędzia służące do tworzenia scenariuszy dla robotów posiadają szereg mechanizmów wspierających bezpieczeństwo, jak np. szyfrowanie danych.


 11. Jak zarządzać tworzeniem robotów w pracy biurowej?
  Przy zarządzaniu tworzeniem robotów w pracy biurowej pomocna będzie nie tylko umiejętność samego ich trenowania. Niezwykle istotna jest też znajomość samych procesów i umiejętność rozpisania ich krok po kroku.


 12. Czy Wasze oprogramowanie (Wizlink) współpracuje z systemem macOS?
  Wizlink pracuje tylko w środowisku Windows. Natomiast należy zaznaczyć, że tak samo jak człowiek pracujący na Windowsie może łączyć się np. do systemu Linux bądź działać na folderze współdzielonym z macOS.


 13. Czy Trener Robotów to stanowisko czy potencjalna funkcja wszystkich pracowników biurowych?
  Trenerami Robotów nazywamy osoby, które samodzielnie potrafią stworzyć roboty, a także są w stanie samodzielnie przeprowadzić pełny proces od identyfikacji sytuacji, przez opracowanie koncepcji scenariusza po uruchomienie robota rozwiązującego postawiony problem i wdrożenie go produkcyjnie.

  Rozróżniamy kilka poziomów umiejętności przy tworzeniu robotów i odpowiednio je certyfikujemy. Zainteresowani otrzymaniem tego rodzaju certyfikatu mogą dowiedzieć się więcej na stronie: wizlink.eu/certyfikaty/.


Życiorysy prelegentów znajdziesz w poprzednim artykule: wizlink.eu/webinarium-lean-office-i-roboty-w-drodze-do-doskonalosci/