System opieki zdrowotnej interesuje się robotami – TDZ Technika dla Zdrowia dołącza do grona partnerów Wizlink!

You are currently viewing System opieki zdrowotnej interesuje się robotami – TDZ Technika dla Zdrowia dołącza do grona partnerów Wizlink!
  • Post published:2021-12-15

Firma TDZ Technika dla Zdrowia podpisała umowę dystrybucyjną z firmą First Byte, w ramach której otrzymuje możliwości sprzedaży licencji Wizlink, polskiego narzędzia klasy RPA (Robotic Process Automation).

Technologia RPA w ochronie zdrowia to przede wszystkim efektywniejsze wykorzystanie personelu medycznego, który zamiast spędzać czas przed komputerem na kopiowaniu danych pomiędzy różnymi aplikacjami bądź źródłami danych, może zająć się czymś innym, jak np.: kontaktem z pacjentami.

Inną, bardziej technologiczną korzyścią jest szybsze, tańsze i efektywniejsze przekazywanie danych pomiędzy różnymi systemami. Dotyczy to zarówno danych demograficznych pacjenta, jak i jego wyników badań, zleceń lekarskich czy też zużycia leków i materiałów. Roboty nadają się idealnie do tego, aby dane te przenosić do systemów klasy BI, HIS, CIS, PDMS, baz danych czy innych.

Użycie technologii RPA jako integracji pomiędzy systemami, które są wykorzystywane w placówkach służby zdrowia, pozwala szybciej wdrażać pomysły i zwiększać potencjał związany z pracą z danymi.

Co ważne, nie musi się to wiązać z dużymi kosztami oraz długim czasem trwania. Pierwsze efekty można zobaczyć w ciągu paru godzin i to bez posiadania umiejętności programistycznych, których to deficyt obserwuje się obecnie na rynku.

Dzięki współpracy obydwu firm roboty stworzone w Wizlink będą mogły zagościć w branży medycznej i tym samym mieć możliwość działania w tym obszarze na szerszą skalę.

„Roboty Wizlink pozwolą częściowo uniezależnić naszą pracę oraz pracę naszych systemów od drogich usług integracyjnych oferowanych przez firmy dostarczające szpitalne HISy ” – Małgorzata Łazińska, Prezes TDZ Technika dla zdrowia sp. z o.o.

„Procesów, w których robot może wesprzeć człowieka jest wiele, bez względu na wielkość organizacji oraz branżę. Są bardziej oczywiste obszary jak księgowość, logistyka, a także te mniej oczywiste, do których zalicza się m.in. ochrona zdrowia. Od wielu lat powtarzamy, że kluczowe jest znalezienie Partnerów będących z jednej strony ekspertami w wąskich dziedzinach, a z drugiej strony świadomych technologii Robotic Process Automation. TDZ jest przykładem firmy, która spełnia oba warunki, dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy.” – Michał Wawiórko, Prezes First Byte sp. z o.o., właściciela marki Wizlink.

Przykładu wykorzystania technologii nie trzeba daleko szukać. Placówki medyczne zostały zobligowane do dostosowania się do przepisów związanych z generowaniem i przechowywaniem EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej) oraz raportowania Zdarzeń Medycznych od stycznia 2022 roku[1]. Według raportu opracowanego przez Centrum e-Zdrowia[2] 89% podmiotów nie wdrożyło usług elektronicznych przeznaczonych dla innych podmiotów leczniczych. Natomiast 68% wszystkich ankietowanych podmiotów deklaruje posiadanie rozwiązania IT, które pozwala na prowadzenie dokumentacji medycznej i przetwarzanie jednostkowych danych medycznych. Wobec powyższych wyników ankiet, łatwo jest wyobrazić sobie robota, który wysyła dane o zdarzeniach medycznych z rozwiązania informatycznego obecnego w placówce (bez jego modyfikacji) do zewnętrznego systemu przechowującego EDM.

O TDZ

Firma TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o. jest obecna na polskim rynku od wielu lat, a od 2003 roku współpracuje z jednostkami ochrony zdrowia w dziedzinie obsługi infrastruktury technicznej i medycznej.

W jej ofercie znajdują się systemy informatyczne mające na celu zoptymalizowanie funkcjonowania placówek/szpitali, umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa danych. Ponadto TDZ zapewnia serwis i sprzedaż aparatury medycznej oraz doradztwo w ramach inżynierii kontraktu.

Flagowym produktem spółki jest Elektroniczna Karta Znieczuleń (EKZ), która zapewnia automatyczny zapis danych z urządzeń medycznych (tj. aparatów do znieczuleń, kardiomonitorów i respiratorów). Pozwala na oszczędność czasu, poprawia jakość i spójność rejestrowanych danych. EKZ może przesyłać dane do HIS (HL7) lub wygenerować raport z zabiegu w postaci dokumentu z możliwością wydruku. Dzięki Elektronicznej Karcie Znieczuleń istnieje możliwość przeprowadzenia analityki danych w wybranym zakresie ze względów klinicznych czy weryfikacyjnych.

Więcej informacji na temat firmy znajduje się na stronie: technikadlazdrowia.pl

O Wizlink


Wizlink to polskie narzędzie pomagające firmom automatyzować rutynowe czynności, takie jak wprowadzanie lub kopiowanie danych pomiędzy aplikacjami, wypełnianie formularzy lub praca z dokumentami.

Używanie Wizlink nie wymaga żadnych zmian w aplikacjach, które robotyzuje. Użytkownik, który tworzy scenariusz dla robota, nie ingeruje w kod aplikacji, strukturę jej danych bądź logikę biznesową. Wizlink komunikuje się z aplikacjami poprzez wyświetlane obiekty, ale może również korzystać z baz danych, arkuszy kalkulacyjnych Excel, usług internetowych, terminali tekstowych lub innych. Wszystko w ramach jednego scenariusza. Wizlink został tak zaprojektowany, aby poprzez intuicyjny interfejs drag-and-drop skomplikowane technologie były niewidoczne dla użytkownika tworzącego robota. Dzięki temu, że nie trzeba posiadać wiedzy programistycznej, Wizlink może być używany przez ludzi nietechnicznych. Jest bardzo łatwy do nauczenia i daje możliwość szybkiego czerpania zysków z robotyzacji.

Artykuł na temat nawiązania współpracy Wizlink oraz TDZ Technika dla Zdrowia:
focusonbusiness.eu/pl/technologia/roboty-pomoga-sluzbie-zdrowia/23211


[1] https://www.prawo.pl/zdrowie/elektroniczna-dokumentacja-medyczna-zmiana-terminu-wdrozenia,508566.html

[2] Centrum e-Zdrowia „V edycja: Badanie Stopnia Informatyzacji Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą” – czerwiec 2021